Geoblog.pl    robert64    Podróże    Bolywood by Sułek&Felek - Indie 2014    Palę! Ale tylko złą Holikę:-)

Palę! Ale tylko złą Holikę:-)

Indie, Jaipur

Na rano umówiliśmy się z naszymi driverami – jedziemy do Amber Fort – najgorsze łażenie pod górkę wolę mieć za sobą (wczoraj małpy, dzisiaj Amber i z górki!).
Oczywiście kierowcy zaczęli wspominać coś o wielkim tradycjach jaipurskiego rzemiosła: paszmina, biżuteria, słoniki z kamienia i inne wspaniałości, my friend! Powiedziałem, że tak, tak - wszystko we wtorek jak będzie czas (wtedy pojadę do konsulatu, do Delhi – niech ekipa wykaże się asertywnością!). Po drodze byliśmy w dziwnym miejscu, ciekawym architektonicznie (zdjęcia), ale nie wymienianym w przewodnikach.
Amber bardzo ciekawy i interesujący (pamiętacie stare Indusy, że nie wszyscy byli w części pałacowej, niektórzy skończyli na dziedzińcu?). Ja tym razem byłem wszędzie, nawet w pałacowych toaletach z XVIII wieku.
Ze słoniami wielka d… . Trzy lata temu miały tylko siestę i pracowały od 8 do 12-ej, a potem od 15-ej do wieczora. Teraz miejscowe władze prowadzą jakiś spór z właścicielami słoni – po pierwsze już drugi rok nie ma Festiwalu Słoni; po drugie – słonie pracują tylko do 12-ej. Kierowcy próbowali zawieźć nas do tak zwanej wioski słoni, ale to nie była wioska tylko duży hangar i słoni nie było. Potem wjechaliśmy na dziwne podwórko i był jeden słoń! Wszyscy się cieszyli, poza nami. Oni naprawdę myśleli, że chcemy zobaczyć słonia! Można było nawet przejechać się wokół podwórka. Byli zdziwieni, że nie skorzystaliśmy. Nam chodziło oczywiście o wjazd na górę i sfilmowanie tego. Zobaczymy, może się jeszcze da.
Wracając szybkie spojrzenie na Jahal Mahal – Pałac na Wodzie. Potem szybko do hotelu, bo nasza technika jakby słabnie w oczach. Umówiliśmy się z naszymi kierowcami, że pojeździmy po okolicy i sfilmujemy wigilię Holi. Wtedy rozpala się ogniska i pali się je na pamiątkę spalenia złej Holiki, na pamiątkę zwycięstwa dobra nad złem. Samo Holi jest też przełomem pór roku i w związku z tym zwycięstwem światła nad ciemnością. Trafiliśmy na podpalenie wielkiego ogniska na ulicy na której mieszkamy. Wszyscy Indusi mieli specjalne wiązki roślin, pobierali z ogniska ogień i podobno zanosili je do domu. Na stosie spłonęły rzeczy niepotrzebne, ale na szczęście zostało to potraktowane symbolicznie (głównie dziurawe latawce). Gdyby miejscowi wzięli się do sprawy na poważnie, mielibyśmy poważny i śmierdzący pożar w Jaipurze!
Każdy kto stał koło ognisk (a te płonęły krótko, ale prawie wszędzie) był poczęstowany słodyczami. Nam dostały się żółte kuleczki „dane”, dane nam w małych torebeczkach
Ekipie technicznej zakupiliśmy antybiotyk, lek osłonowy i syrop. Z dotychczasowych doświadczeń gwarantuję stęsknionym rodzinom, że będą żyli pod warunkiem wybrania lekarstw do końca (5 dni). To naprawdę ważne.
Jutro Holi, a ja nie mam zdjęcia do paszportu zastępczego. Jaki to ma związek jedno z drugim? A taki, że być może się nie domyję i w oficjalnym dokumencie będę lekko pozieleniały na twarzy, z czerwonymi włosami i żółtą szyją. Po prostu rastaman! Zresztą leci teraz w tle Bob Marley, może się przystosuję!

zula - 2014-03-16 17:32
Finał opisu z nutą radości ! Wszystkiego kolorowego w Holi Day...co tam zdjęcie.

Urszula M.
Urszula M. - 2014-03-18 00:59
Dorota i Marek,krążycie z aparatami i widać że unosicie się nad ludżmi. Zdjęcia mowią że chylicie sie do stóp tego świata. Nie ma piękna bez cierpienia. Dlatego ślę Wam tabletę, która musi wzmocnić Wasze ciala.NIE DAJCIE SIE i ZRÓWCIE i zatrzymajcie w czasie i przestrzeni zapachy i obrazy tego cudownego kraju.
Zdrowia i balansowania pomiędzy robotą a natchnieniem.

Urszula
Urszula - 2014-03-18 15:11
' zdrowiejcie', jeśli to ma Wam ulżyć.

tealover
tealover - 2014-03-19 02:31
Ooo,nie mialam pojecia o znaczeniu i historii holi!
Mam nadzieje,ze uda sie zalatwic paszport w koncu :)

robert64
robert sulkiewicz