Geoblog.pl    robert64    Podróże    Indie 2011 - Delhi, Varanasi, Agra, Jaipur, Kalkuta, Andamany    Taj Mahal – rzecz na jeden dzień

Taj Mahal – rzecz na jeden dzień

Indie, Āgra

Rankiem dojechaliśmy do Agry. Jechaliśmy razem 13 godzin (1,5 godziny spóźnienia). Rikszami pojechaliśmy w okolice Taj Mahal do hotelu polecanego przez taksówkarza (nory po 400 rp – wierzcie :straszne). Potem do hotelu polecanego przez Piotra z Gdańska spotkanego w Varanasi . Ten hotel wybraliśmy, bo był trochę mniej straszny i tylko na jedną noc. Szybkie prysznice i śniadania i wędrujemy do Taj. Droga ok. 100 metrów i oczywiście pełno „simajszop” po drodze. Nawet Bartek wykazuje asertywność 10. Brawo! Taj Mahal wart był naszego przystanku w Agrze. Janek W. (i ktoś przed nim chyba też) mówi że symetria jest filozofią głupców. Taj Mahal poraża przepychem, ale mnie rozczarował małą różnorodnością wzorów. Misterność wykonania godna podziwu, konserwacja – średnio. Jest wiele zakazów: nie wolno wnosić jedzenia i picia, papierosów, statywów itp. Chodzi chyba o to, żeby nie nabrudzić (a Indusi i tak wnoszą i brudzą). Nie widać jednak nigdzie, żeby trwały prace konserwatorskie – tak wiem, że niedawno były, ale dziedzińce wyłożone piaskowcem połączonym z marmurem bardzo się tego domagają. Przecież można robić parę metrów dziennie. To kolejny przykład, że Indusi nie do końca wiedzą co mają. Trzeba to było zobaczyć i nie żałuję (żałujemy?).
Potem ambitny Mateusz zarządził wycieczkę do Fatehpur Sikri – opuszczonego miasta. Główna hipoteza mówi, że opuszczone zostało przez to, że zabrakło wody. Inne są na tyle mroczne, że nie będę ich przytaczał dzieciom przed spaniem Podobno było fajnie, ale strasznie gorąco (ja zostałem na miejscu i obszedłem z własnej woli Taj Mahal, aż za bramę wschodnią). Wrócili zmęczeni, na naszym top roof w hotelu nie posiedzieli za długo. Rano wyjazd (6.15), a tak naprawdę…. Znów komedia pomyłek, ale jak zwykle z happy endem! Ale to już jutro…..

geminus
geminus - 2011-03-17 22:14
Zaluj. Fatehpur Sikri jest bardzo ciekawe. Pewnie dalej jedziecie do Jaipuru ? Jezeli tak to moze sie zalapiecie na wesele indianskie , Nas zgarneli z ulicy. Pozdrawiam.

robert64
robert sulkiewicz